Aşırı Yemek Yememek için 7 Tüyo

Günümüzün sorunlarından biride aşırı yemek yeme sorunudur. İştah kontrol seviyeleri düşük olanlar mevsimsel geçiş sebepleriyle iştahları artıyor ve önüne geçemediği aşırı yemek yeme sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Aşırı yemek yeme olayı ciddi bedensel sonuçlara yol açan bir psikiyatrik hastalık türüdür.

Aşırı Yemek Yeme Hastalığının Belirtileri ?

  1. Aç değilken gereğinden fazla yemek yiyorsanız
  2. Tükettiğiniz porsiyon ciddi anlamda fazla ise
  3. Yemek yeme hızınız çok fazla ise
  4. Aşırı doymayı hissedene kadar yemek yiyorsanız
  5. Büyük porsiyon sebebiyle etrafınızdaki insanlardan utanmak
  6. Yemek yedikten sonra suçluluk ve depresyona girmek

hissediyorsanız sizde aşırı yemek yeme hastalığı olabilir. Kesin bir teşhis için,başvuranın kişinin DSM-5 – American Psychiatric Association tanı ölçütlerine göre haftada en az 3 gün ve daha fazla bir süre boğulurcanına yemek yiyor olması gerekmektedir.

Aşırı Yemek Yeme Hastalığı İçin Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Aşırı yemek yeme hastalığı fiziksel ve ruhsal anlamda ciddi bir şekilde etkiler. Kilonuz normal ve sağlıklı bir vücudunuz olsa bile aşırı yemek yiyenler kesinlikle bir doktora görünmelidir.

Aşırı Yemek Yememek için 7 Tüyo

 Porsiyonları kontrol altına almak : Vücudunuz ihtiyacı kadar besini ve takviyeyi öğrenip onları almak. Gereğinden fazla protein, karbonhidrat, yağdan kaçınmak. Hangi besini, ne zaman, nasıl yemeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

 Stresten uzaklaşmak : Aşırı yemek yeme hastalığını en büyük sebeplerinden biride strestir. Stres insan bünyesinde aşırı yemek yemeye veya hiç yememeye iten başlıca sorundur. Stresinizi azaltmak için psikolojik danışmanlardan faydalanın.

Açken yemek yemeyin: Fazla aç kalmak bünyeyi olumsuz etkiler. İnsanlar çok fazla açken doymama hissene kapılır ve aşırı yemek yerler. Özellikle ara öğünleri atlamayarak, akşam uygun saatte yemek yenme olayı durdurulmalıdır.

 Fazla yemek pişirmeyin: Yapılan testler sonucu fazla yemek hazırlayan kişiler, porsiyonlarını artırarak fazla yemek yiyorlar. Porsiyonlarınızda fazla yemek pişirmeyin.

 Yemek yeme listesi hazırlamak: Her alanda kontrollü olmak başarıya götürür. Haftalık veya günlük vücudunuza almanız gereken besinleri not ediniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan Karbonhidrat, Protein ve yağları gereğinden fazla almamanız gerekmektedir.

 Asitli içecekler yerine Su için : Vücudunuzun en fazla ihtiyaçlarından biride sudur. Yemeklerinizin yanına asitli içecekler yerine su tüketiniz.

 Mutlaka Protein alın : Protein her zaman daha uzun süre tok tutar. Yemeklerinizde proteine önem veriniz ve günlük ihtiyacınız kadar almaya çalışınız.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu