Yurt dışından tablet almak 2021 yılında olduğu gibi ve yurt dışından laptop almak 2021 yılında olduğu gibi hâlâ mümkün. Elektronik eşyalardaki sınırlamaları merak eden siz takipçilerimizin sorduğu bu sorular yeni yıla girmemizle beraber merak edilmeye başlandı.

Yurt dışından tablet almak 2021 yılında mümkündü, ancak bazı sınırlamaları da vardı. Yurt dışından tablet almak 2021 yılında sadece SIM kartı içermeyen modellerle sınırlandırılmıştı, aslında SIM kartı içeren modelleri de satın alabiliyordunuz ancak kullanabilmek için ayrıca devlete harç parası ödemeniz gerekiyordu.

Bu kurallar 2021 yılı içerisinde de geçerliliğini hâlâ sürdürmekte.

Yurt Dışından Laptop Almak 2021

Tıpkı yurt dışından tablet almak 2020 yılında olduğu gibi, yurt dışından laptop almak 2021 yılında da bazı kıstaslarla sınırlandırılmıştı. Bu kıstasların en önemlisiyse ticari amaçla siparişler yapılamamasıydı.

Yurt dışından laptop almak 2020’de olduğu gibi 2021’de de ticari amaçlarda sınırlandırılmış durumda, yani ticari kâr güden bir alışveriş yapıyorsanız gümrükte farklı işlemlerden geçmek durumundasınız.

Eğer ticari bir sipariş yapmıyorsanız %18 ve %20 şeklinde belirlenmiş olan vergi oranlarını ödeyerek istediğiniz ürünü getirtebilirsiniz; ayrıca bu oranların sadece tablet ve laptoplar için değil, ülke dışından gelecek bütün ürünler için geçerli olduğunu hatırlatalım.

Amazon Gümrük Vergisi 2021

Amazon gümrük vergisi 2020’de olduğu gibi bu yıl da aynı oranla devam etmekte. Hatırlarsanız Amazon gümrük vergisi 2021 yılında firmanın kendisi tarafından alınıyor ve sizin adınıza devlete ödeniyordu, ünlü perakende mağazası bu uygulamasını 2021 yılında da sürdürmeye devam edecek.

Almanya’dan, yani Avrupa’dan gönderimini yapan Amazon gümrük vergisi 2021 yılında olduğu gibi 2021 yılında da faturada yazan fiyatın %18’i şeklinde belirlenmiş durumda.

Siz de faturanızda yazan fiyatın %18’ini ödeyerek rahatlıkla Amazon ve benzeri platformlardan ürün getirtebilirsiniz, ancak Avrupa dışından gelen ürünlerde bu oranın %20 olduğunu ve SIM kartlı ürünler için ayrıca harç parası ödenmesi gerektiğini hatırlatalım.

Yurt Dışından Ürün Getirme Uygulaması

Yurt dışından ürün getirme uygulaması soranlar için de elbette bazı önerilerimiz olacak. Yurt dışından ürün getirme uygulaması arıyorsanız Amazon, AliExpres, eBay, Banggood ve Gearbest gibi ünlü satış platformlarının kendi programlarına göz atabilirsiniz.

Yurt dışından ürün getirme uygulaması arayanlar için en iyi alternatiflerden olan bu yazılımları Android ve iOS marketlerinden indirebiliyorsunuz.