AliExpress Türkiye Deposu Nerede?

Popüler yurt dışı alışveriş platformu AliExpress Türkiye deposu nerede ve AliExpress Türkiye depo vergisi var mı soruları son zamanlarda sıkça sorulmakta. Ayrıca AliExpress TR depot modelini de merak eden kullanıcılar ciddi bir cevap arayışı içerisindeler.

Gerek yurt dışından ürün sipariş etmek istemeyen, gerek yurt dışından ürünün gelmesini beklemek istemeyen ve gerekse yurt dışından gelecek ürünlere güvenmeyen kullanıcılar AliExpress Türkiye deposu nerede sorusunu merak ediyor.

Özellikle pandemi süreciyle beraber yurt dışı paketlerinin ciddi aksamalara uğraması oluşan bu merakın en büyük nedenlerinden de bir tanesi.

AliExpress TR Depot

Popüler perakende satış platformu üzerindeki birçok üründe AliExpress TR depot logosunu görüyoruz, bu logonun basitçe anlamıysa Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde konuşlanmış bir depodan gönderilecek demektir.

Ancak bu duruma rağmen AliExpress Türkiye deposu nerede sorusunun net bir yanıtı olmadığını belirtelim, çünkü biliyorsunuz ki popüler online alışveriş platformu aslında birçok satıcının kendi mağazasını açtığı bir perakende servisi olarak hizmet vermekte. Dolayısıyla Türkiye’de depo açan Çinli satıcılar bu depoları istedikleri şehirde oluşturabilirler.

AliExpress Türkiye

Hâlâ AliExpress Türkiye deposu nerede diye merak ediyorsanız satıcıların yoğunlukla Ankara, İstanbul ve İzmir illerine stok noktası açtığını söyleyelim. Bu illerin teslimat ve paketleme bazında merkez görevi görmesi bu duruma en büyük sebep.

AliExpress Türkiye Depo Vergisi Var mı?

“AliExpress Türkiye depo vergisi var mı?” diye merak eden birçok kullanıcı olduğunu da biliyoruz. Üst paragrafta açıkladığımız üzere AliExpress TR depot logosu olan bütün ürünler Türkiye sınırları içerisinde konuşlanmış merkezlerden gönderilmekte, yani AliExpress Türkiye depo vergisi var mı sorusunun cevabı da gayet açık.

Bu tipteki ürünler Türkiye sınırları içerisinden gönderildiği için herhangi bir gümrük işlemine tabi tutulmamakta, dolayısıyla gümrükle herhangi bir işinizin olmaması da vergi ödemeyeceksiniz anlamına geliyor.

Türkiye üzerinden gönderimi yapılan herhangi bir üründe, yurt dışı temelli bir alışveriş sitesinden alım yapsanız dahi, herhangi bir gümrük vergisi ödemezsiniz. Kısacası AliExpress TR depot logosunu gördüğünüz ürünleri gümrük vergisi hesaplama derdi olmaksızın rahatlıkla satın alabilirsiniz.