Maddi durumu saç ekimi ücretini karşılamaya yeterli olmadığı için devlet hastanesi saç ekimi yapar mı? diye merak eden pek çok kişi vardır. Kısaca söylemek gerekirse devlet hastaneleri saç ekimi yapar. Fakat bu, bazı şartlara bağlıdır. Kişinin tıbbi olarak saç ekimine ihtiyaç duyması ve buna dair bir raporunun olması lâzımdır.

Devlet Hastanesinde Saç Ekimi Nasıl Yaptırılır?

Normalde saç ekim ücreti ne devlet hastaneleri ne de özel hastaneler tarafından karşılanmaz. Ancak hasta saçlı derisini trafik kazası, yüzünün yanması gibi bir nedenle kaybetmişse bu durum istisnâî bir hâl olacaktır. Kişinin imkânı yoksa ve saç ekimine gereksinim duyduğu heyet raporuyla belgelenirse devlet hastanesinde saç ekimi yaptırabilir.

Yani devlet hastanesinde saç ekimi yaptırılır mı? sorusunun kısa cevabı ‘belli şartlar dâhilinde evet’ şeklindedir.

Hangi Devlet Hastaneleri Saç Ekimi Yapıyor?

Saç ekim hizmeti devlet hastanelerinde ilk olarak 2015 yılı itibariyle İstanbul Ok Meydanı Hastanesi ile Bayburt Devlet Hastanesi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Geçerli bir sebebi olan kişilerin bu hastanelerden birinde ücretsiz saç ekimi yaptırma ihtimali mevcuttur.

Ancak bunun için sıra beklemek gerekeceği unutulmamalıdır. Zîrâ devlet hastanelerindeki yoğunluk fazladır ve özel hastaneler gibi herkese aynı anda hizmet verilmesi gibi bir imkân her zaman için olmamaktadır.

Saç ekimi de oldukça rağbet gören bir uygulamadır. Bu nedenle saç ekimi yapan devlet hastaneleri başvuruları sıraya alarak değerlendirmektedir.

Saç ekimi estetik operasyon kapsamında yer almakta ve genelde tıbbi gereklilik olmaksızın, kişinin dökülen saçlarına tekrar kavuşmak istemesi nedeniyle gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden, mecburi hâller dışında devlet hastaneleri saç ekimi ücretini karşılamamaktadır.

Saç ekimi yaptırmak isteyenler bunun için özel klinikleri, özel hastaneleri veya özel saç ekim merkezlerini tercih etmek durumundadırlar.

Devlet hastanesinde saç ekimi yaptırılmak isteniyorsa, yukarıda yazılı olduğu gibi geçerli bir sebebe sahip olmak lâzımdır.

Tabii ki bazı yerlerde isteğe bağlı saç ekimi yapan devlet hastaneleri de olabilir. Ancak yaygın uygulama bildirdiğimiz şekildedir. Yani devlet hastanelerinde saç ekimi özel durumlar dışında tercih edilmemektedir.

Yine de çevrenizdeki devlet hastanelerini arayarak bu konu hakkında bilgi almanız önerilir.

Sağlık kategorisindeki diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.