Verimli Ders Çalışmak İçin 7 Tüyo

Öğrencilerin birçoğu verimli ders çalışma konusunda problem yaşıyorlar. Esasında çok çalışmanın aksine vakti iyi değerlendirip çalışmak bilgiyi kavramayı sağlıyor. Ayrıca bir plan dahilinde çalışmamak sosyalleşmeyi dahi etkileyip stres yaratabiliyor. Bu bağlamda stres düzeyini düşük tutan ve verimli ders çalışmayı etkin kılan 7 tüyonun neler olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.

Verimli Ders Çalışmayı Sağlayan 7 Önemli İpucu

1- Önemli Notlar Almak

Genellikle not almak bilgileri yeniden hatırlamak ve özümsemek için en iyi yollardan biridir. Örneğin, not alınacak sayfa sınavda ve derste çıkacaklar olarak 2 bölüme ayrılabilir. Bu şekilde alınan notlar çalışılması gereken bilgilere odaklanmayı sağlayacaktır.

2- Çalışma Süresini Bölümlere Ayırmak

Ders çalışma konusunda zamanı iyi ayarlamak oldukça önemlidir. Peki, bunu nasıl yapmak gerekir? 30-40 dakika arası çalıştıktan sonra ara verip 10 dakika dinlenmek verimli ders çalışmayı sağlayacaktır. Günde 12 saat aralıksız ders çalışmak yerine haftada 3 gün 4 saat çalışmak bilgileri daha iyi hafızada tutmaya yardımcı olacaktır.

Verimli Ders Çalışmak İçin  Tüyo

3- Bolca Tekrar Etmek

İnsan beyni unutmaya dayalı bir mekanizmadır. Edinilen bilgilerin birçoğu anlık olarak depolanmakta ya da kaydedilmektedir. Bu bilgilerin hafızada kalması için tekrar yapmak gerekmektedir. Örneğin, yazılı ve sözlü bütün ödevler yapıldıktan sonra önem sırasına göre bilgiler birkaç kez okunursa daha kalıcı olacaktır.

4- Öncelikleri Belirlemek

Çalışma süresini böldükten sonra öncelikleri belirlemek en doğru ders çalışma metodudur. Zor konulara öncelik vermek yerine sınav tarihine bakıp yaklaşan sınavlara çalışmak en doğrusudur. Anlamakta güçlük çekilen bilgileri ilk olarak öğrenmeye çalışmak stres düzeyini iki katına çıkaracaktır. Eğer ertelenen bir sınav varsa sınava çalışılan zaman zor konulara ayrılabilir.

5- Dikkat Dağıtan Şeylerden Uzaklaşmak

Bir öğrencinin ya da bir çalışanın çalışma ortamında dikkat dağıtıcı unsurların olması kaçınılmazdır. Bu öğeler de verimli ders çalışmayı engelleyen en önemli faktörlerden biridir. Ders çalışılan yerde odaklanmayı etkileyecek ne varsa kaldırmak gereklidir. Sadece etraftaki objeler değil gürültülü bir ortam ya da teknolojik aletler de dikkat dağıtıcı olabilmektedir. Bahsi geçen bu unsurlardan uzaklaşmak ders çalışma verimini artıracaktır.

6- Özet Çıkarmak

Yukarıda sayılı 4 maddeyi tam olarak uyguladıktan sonra ders çalışırken yapılması gereken bir diğer madde özet çıkarmaktır. Araştırmalara göre özet çıkarmak bilgilerin en az yüzde 30’unun akılda kalmasını sağlamaktadır. Yalnız özet çıkarırken öğrencinin kendi ifadesini kullanması ve özeti kısa tutması daha faydalı olacaktır.

7– Pratik Yapmak

Etkili ve kalıcı öğrenmenin bir diğer yolu öğrenilen bilgiyi uygulamaktır. Soru hazırlayıp çözmek ya da hazır flashcardları kullanmak hangi bilginin öğrenildiğini anlamada ya da eksiklikleri görmede yardımcı olacaktır.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu