Cilt Bakımı Hangi Sırayla Yapılır?

Cilt bakımı cildi kirlerden arındırır, pürüzsüzleştirir. Kullanılan ürünlerin daha iyi emilmesini sağlar. Cilde uygulanan masaj rahatlatıcı etki gösterir. Evde cilt bakımı yapmak mümkün olduğu gibi bunun için bir uzmandan da yardım alınabilir.

Cilt bakımı sıklığı da dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Cilde uygulanan temizleme, tonikleme, nemlendirme ve güneşten koruma işlemlerinin her gün yapılması gerekir.

Medikal cilt bakımı ise ihtiyaca bağlı olarak ayda bir veya iki kez tekrarlanabilir. Öte yandan peeling de düzenli olarak tatbik edilmesi gereken bir cilt bakım rutinidir. Bunun ise haftada 1-2 defa tekrar edilmesi önerilir. Ancak bu tavsiye kimyasal değil, doğal peeling için geçerlidir. Kimyasal peelingin ne kadar sıklıkta yapılacağına cilt uzmanı karar vermelidir.

Cilt bakımı hangi sıklıkta yapılmalı? sorusunun cevabını kişinin cilt yapısı, yaşadığı cilt problemleri belirler. Herkesin cilt ihtiyaçları değişiktir. Kimisi için ayda bir bakım yaptırmak kâfi gelirken kimisi 7-14 gün arayla bakıma gereksinim duyabilir. Ancak dediğimiz gibi günlük bakım hiç aksatılmamalıdır.

Cilt bakımı için kullanılan maskeler de her gün uygulanmamalıdır. Aksi halde cilde iyi gelmek şöyle dursun, çeşitli sorunlara neden olabilir. Haftada 1-2 kez kullanılması yeterlidir.

Cilt Bakımı Nasıl Olur?

Uygulanacak maddeler, uygulama şekli ve yöntemi cilt tipine göre değişmektedir. Genelde profesyonel cilt bakımı birkaç hafta arayla 5-6 seans hâlinde uygulanmaktadır.

Önce cilt temizliği yapılır, sonra meyve asidi (glikolik asit) ile yüzeysel peeling yapılır. Seans bitiminde kırışıklık, akne ve leke gibi sorunlara yönelik kremler ve nemlendiriciler sürülür.

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Kullanılmalıdır?

Cilt bakım ürünlerinin sıralaması nasıl olmalı? sorusunu ise maddeler hâlinde şöyle cevaplamamız mümkündür:

 • Öncelikle yüzünüzü, cilt yapınıza uygun bir temizleyici ile silerek kirlerden arındırın.
 • Daha sonra tonik kullanarak temizleyicinin etkisini artırın ve gözeneklerinizin oksijen almasını sağlayın.
 • Sorunlu bölgeleriniz için kullandığınız özel bir ürün varsa, tonikleme işleminden sonra onu sürün. Örneğin kızarıklık, leke, sivilce gibi bir probleminiz mevcutsa tedavi için kullandığınız şeyleri bu aşamanın ardından tatbik edin.
 • Serum kullananlar onu sürmeli; kullanmayanlar ise nemlendiriciyle devam etmelidir.
 • Gündüz SPF içerikli bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Akşam ise daha güçlü etkiye sahip farklı bir nemlendirici tercih edebilirsiniz.
 • Her hafta cilt maskesi veya peeling yapmayı unutmayın.

Cilt Bakımı Sıralaması

 1. Cilt bakımında sıralama faktörü asla göz ardı edilmemelidir. Bu konuda yukarıdakilere ilâveten şunları da bilmeniz gereklidir:
 2. Göz çevresinde meydana gelen ince çizgileri engellemek için göz kreminden yararlanılmalı fakat doğrudan göz altlarına değil; elmacık kemiğinin üzerine sürülmelidir. Çünkü göz çevrenize giden damarlarınız bu bölgeden geçmektedir ve krem bu şekilde daha iyi emilecektir.
 3. Hava kapalı olsa dahi, her mevsim, daima güneş kremi kullanmayı unutmamalıdır. Bu adım, gündüz cilt bakım rutininin son aşaması olmalıdır.
 4. Şimdi sıra, gece cilt bakımı hangi sırayla yapılmalı? sorusuna gelmiştir. Bilindiği üzere gece, vücudumuzun olduğu kadar cildimizin de yenilendiği bir zaman dilimidir. Gece maskeleri ve serumları da bu süreci desteklemektedir. Bunun için cilt bakımını geceleri de ihmal etmemelidir.
 5. Yatmadan önce yüzümüzü makyaj kalıntılarından iyice temizlememiz, daha sonra da bu ürünlerden kendimize uygun olanı kullanmamız güne daha dinç, daha canlı bir ciltle başlamamızı sağlayacaktır. Fakat gece serum ve maskeleri de her gün değil, haftada birkaç defa kullanılmalıdır.
 6. Cildimizin gece boyu nemsiz kalmaması için, uyumadan önce nemlendirmeyi de es geçmememiz önemlidir. Ürünleri böyle sırasıyla kullanırsak en iyi şekilde sonuç alacağımız kesindir.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu