Bebek ne zaman anne karnında hareket eder? diye içi içine sığmayan anne adayları onun ilk hareketlerini hissedecekleri günün hayalini kurup durur. Bebeğin tekmelemeleri onun size verdiği ilk mesajlardır. Peki miniğiniz, kaçıncı aydan itibaren böyle yaramazlık yapmaya başlayacaktır?

Anne karnındaki bebeğin hareketleri hamileliğin 7. haftasında başlar. Fakat bunların anne tarafından fark edilebilmesi için belli bir süre geçmesi gerekir.

Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Anne adayları bebeğinin ilk hareketlerini çoğunlukla 16. hafta ile 20. hafta arasında hisseder. Ancak eğer bu, annenin 2. veya 3. hamileliği ise beğinin hareketlerini birkaç hafta öncesinden de hissetmesi mümkün olabilir. Zira önceden bu süreci yaşamışlardır. Bebeğin hareketlerini kolaylıkla ayırt edebileceklerdir. Bir de, doğum yapmış olan kadınların rahim kasları daha gevşek olacağı için bu da bebek hareketlerinin erkenden hissedilmesine katkıda bulunur.

Anne Karnındaki Bebek Nasıl Hareket Eder?

Anne karnındaki bebek ne zaman hareket eder? sorusunun cevabını bildirdiğimize göre, şimdi de bebeğin ne tür hareketlerden yaptığından bahsetmemiz faydalı olacaktır.

  • Gebeliğin 7. ile 9. haftaları arasında bebek, zıplama biçiminde hareketler yapar.
  • Omurgada yer alan nöronlar geliştikçe bir süre sonra vücudu, kolları, bacakları ayrı ayrı hareket edebilecek duruma gelir.
  • haftadan itibaren parmağını emmeye ve ağzını açmaya başlar.
  • haftalık olduğunda artık amniyon sıvısını yutuyordur. Ultrasonda yutma hareketini gözlemlemek mümkündür. Yine bu haftada ayak parmaklarını tutabilir, kıvırabilir, tekme atabilir.
  • Büyümeye devam ettikçe hareketleri daha da belirginleşir. Dönme, tam yer değiştirme, bisiklet çevirme gibi hareketleri de hissedilir.
  • Bebeğin ilk hareketleri çoğunlukla çarpma, seğirme, guruldama, dirsek atma, kanat çırpma şeklinde duyulur. Tekmelemesi, bacak ve kollarıyla vurup geri çekmesi, gerinmesi ve hıçkırık da hissedilen bebek hareketleri arasındadır.

Bebeğim Hareket Etmiyor, Ne Yapmalıyım?

Bebek anne karnında hareket etmeye ne zaman başlar? diye bekleyip duran anne adayları, onun hareketlerini hissettiği günden itibaren sürekli takip ederler. Hareket etmediğinde paniğe kapılıp bir şey olduğundan endişelenirler.

Eğer bebeğinizin normalden daha az veya daha çok hareket ettiğini hissederseniz bu durumu doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Fakat hareketlerin bazen artması veya azalması normaldir, hemen paniğe kapılmamalıdır. Örneğin stres seviyeniz bile bu durumu etkileyebilir. Öte yandan hamileliğin son aylarında bebek hareketleri azalır.

Gün içinde çok hareketli olmanız bebeğinizin hareketlerini hissetmenize engel olabilir. Bir şeyler (özellikle tatlı yiyecekler) yediğinizde kanınızdaki şeker oranı yükselir ve bebeğinizin hareketleri fazlalaşır.