2021 yılında Covidden dolayı ertelenen Ehliyet Direksiyon sınavları tekrar başladı. 27 Şubatta yapılan Ehliyet Direksiyon Sınavından kaldım, Ne yapacağım ?

Direksiyon sınavından kaldım, ne yapacağım ?

Öncelikle canınızı sıkmayın ve bir sonraki sınavda daha iyi bir sonuç alacağınızı unutmayın. Direksiyon sınavında kalanlar genelde heyecandan kaldıkları için heyecan yapmamaya çalışın.

Direksiyon sınavında kaldıysanız yaklaşık 1 ay sonra yapılacak olan direksiyon sınavına katılabilirsiniz. Bunun için 130 TL sınav  ve 2 saat zorunlu ders 150 TL ücretini kayıtlı olduğunuz kursa vermeniz gerekmektedir. 27 Şubat 2021 yılında yapılan Direksiyon Sınavda eğer kaldıysanız, 20 Mart veya 27 Martta yapılacak olan Direksiyon Sınavına tekrar katılabilirsiniz.

2. Direksiyon sınavı girişiniz için ücretiniz yatırdıktan sonra 2 saat zorunlu direksiyon dersini almanız gerekmektedir. Bu dersi almadan direksiyon sınavına katılamazsınız. Bu dersi aldıktan sonra MEB tarafından belirlenecek olan gün ve saatte 2. Direksiyon sınavına gireceksiniz.

Direksiyon sınavından kaldım, ücret ödeyecek miyim?

Eğer direksiyon sınavında kaldıysanız maalesef ödemeniz gereken bir ücret çıkmaktadır. Direksiyon eğitim dersi ve sınav ücreti için bir miktar ücret ödemeniz gerekmektedir.

2021 Direksiyon sınav ücreti 130 TL olmuştur. Zorunlu eğitim ( 2 saat direksiyon dersi) ücreti 2021 yılı için 150 TL olmuştur. Bu ücretin içinde 2 saat zorunlu ders vardır. Eğer Ehliyet direksiyon sınavından kaldıysanız bu ücreti yatırarak diğer sınava giriş için işlemleri başlatabilirsiniz.

Ehliyet direksiyon sınavını geçemeyenler ne yapacak?

Ehliyet direksiyon sınavını geçemediyseniz 150+130 TL olan ücretinizi yatırıp 2. Giriş hakkınızı kullanabilirsiniz.

Direksiyon sınav ücreti 2021 yılında ne kadar ?

2021 yılı direksiyon sınav ücreti 130 TL olmuştur.

2021 yılı zorunlu eğitim ücreti 150 TL olmuştur.

Ehliyet direksiyon sınavı ne zaman 2021 tarihinde ?

27-28 Şubat 2021 Direksiyon sınavı yapıldı. Bu tarihlerde eğer direksiyon sınavında kaldıysanız 20-21 Mart veya 27-28 Mart 2021 tarihlerinde yapılacak olan sınava girebilirsiniz.

Direksiyon Sınav hakkı kaç tanedir?

Bir sürücü adayı 4 defa direksiyon sınavına giriş hakkı vardır. 1 defaya mahsus olarak ta hastalığından dolayı sağlık raporunuzu kullanarak sınava girme hakkınız vardır. 45 gün içerisinde dilekçe ile müracaat ederek 4 hak daha elde edebilirsiniz.

8 defa Direksiyon sınava giriş başarısız olursanız Dosyanız yanar.

2021 Ehliyet sınavı geçmek için ne yapabilirim ?

  • Randevu saatinizden önce orada olun ve güzergahı inceleyin. Sürüşlerini tamamlayan adaylardan ufak tüyolar alabilirsiniz.
  • Ehliyet direksiyon sınavını geçemiyorum diye düşünceniz olmasın. En büyük düşmanınız heyecanınızdır. Bu yüzden sakin olun ve kendinizi tembihleyin.
  • Komisyon üyeleriyle sürekli iletişim halinde olun. Onların ufak tüyolarına kulak verin.
  • Emniyet kemeri takmayı, aynaları ayarlamayı kesinlikle unutmayın.
  • Sinyal vermeden sağ veya sola dönmeyin.
  • Hızlı gitmek zorunda değilsiniz. 2. Vites ile genellikle arabayı kullanın. Komisyon üyeleri hızınızı artır demediği sürece yavaş gidebilirsiniz.
  • Parkuru her zaman vaktinde tamamlayacaksınız. Bu yüzden hızlı gitmek için diğer araçlarla yarışmayın.
  • Ani fren yapıp komisyon üyelerini şaşırtmayın. Ani frenden kesinlikle kaçının.
  • Yokuş aşağı debriyaj veya boş viteste gitmeyin. Araba çok hızlanarak sizi paniğe sürükleyebilir.
  • Park ederken kesinlikle duba veya kaldırıma değmeyin. Direk direksiyon sınavınızda kalma sebebidir.

Sizler  için güzel tüyolar vermeye devam ediyoruz. Güzel yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.