Evde Cam Buz Çözücü Yapımı

Evde Cam Buz Çözücü Yapımı detaylı bilgi

Evde Cam Buz Çözücü Yapımı, kış gelmesiyle en çok aratılan sorulardan biri olmuştur. Kışın gelmesiyle beraber hava sıcaklığı sıfırın altındaki derecelere indiğinden araba camlarının buzlanması kaçınılmaz olmuştur. Soğuklar başladı, araba camınız buz tutmaya başladığında araba sürmeniz zorlaşacaktır. Bu yüzden camlardaki buzları çözmeniz gerekmektedir.

Kışların en kötü yanlarından biride araç camlarının buz tutmasıdır. Kış mevsiminde marş basmama, kapı ve cam donmalarından yanında birde araç camlarının buzlanması sorunu vardır.

Araç sahiplerinin buzları çözmek için en çok yaptığı birinci hata ise camlarını kazımak olmuştur. Camları buzdan kazımak işlemi camın çizilmesine veya patlamasına sebep olabilir. Bu yüzden bu yöntemi kullanmayınız.

Araç sahiplerinin buzları çözmek için en çok yaptığı ikinci hata camlarına sıcak su dökmektedir. Donan Araba camına sıcak su dökmek araba camlarının patlamasına sebep olabilir. Bu yüzden bu yöntemi tavsiye etmiyoruz.

Buz olan araba camlarına en tehlikesiz yöntemlerden biri buz çözücü sprey kullanmaktır. Buz çözücü spreyleri internetten alabileceğiniz gibi evde de hazırlayabilirsiniz. İnternetten buz çözücü sprey için  Würth Süper Buz Çözücü Sprey markayı öneriyoruz. Eğer internetten almak yerine evde kendim hazırlayacağım derseniz aşağıdaki Evde Cam Buz Çözücü Yapımı tariflerini okuyunuz.

Sıcak su dışında daha kısa bir süre harcayarak aracınızda bir kolonya saklayabilir ve buzlu yüzeye kolaylıkla sıkarak buzu camdan çözebilirsiniz. Alkollü bir yapıya sahip olan kolonya buzun direncini kırarak cam yüzeyine herhangi bir sorun yaşatmadan sabahları cam buzlanması sorununuzu çözebilir.

araba buz çözücü yapımı
araba buz çözücü yapımı

Bunların yanı sıra piyasada birçok yerden temin edebileceğiniz oto cam buz çözücü spreyleri satın almanızda mümkündür. İçerisinde bulunan yoğun bileşenler ile birlikte aracınızın yüzeyinde ki yoğun buz kütlesini kısa bir süre içerisinde sorunsuz şekilde giderilebilecektir. Kendiniz evde de yapabileceğiniz kolay bir karışım ile de masrafsız bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Bunun için bir şişeye 2 bardak sirke, 1 bardakta su ilave ederek karıştırın. Bu kolay çözelti ile birlikte tasarruflu bir çözüm elde edebilirsiniz.

Soğuk havalarda karşılaşılan sorunlardan biri de hem ev hem araba camlarının buz tutması. Kazımakla uğraşmayın ve bu hızlı spreyi kullanarak her buzu hızlıca çözün. Marketlerde satılan spreylere para harcamanıza gerek yok çünkü bu ev yapımı spreyin hem yapımı kolay hem de oldukça başarılı!

Evde Cam Buz Çözücü Yapımı

1- Antifirizli Cam Suyu ile  Buz çözücü yapımı

Araba camlarınız buz tuttuğunda bunu çözmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri Antifirizli cam suyu buz çözücüdür.

Malzemeler :

  • Benzin istasyonlarından ve marketlerden aldığınız bir adet Antifrizli Cam suyu
  • Bir adet camsil spreyi (herhangi bir boş sprey kutu)
  • 1 yemek kaşığı sirke

Yapımı :

Camsil sprey şişemize Antifirizli cam suyuyla dolduruyoruz. Üstüne 1 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde sirke koyunuz. Sirkeyi fazla koymanız uzun süre kullanımda plastik yapıya zarar  verebilir. İsterseniz sirke kullanmadan da buz çözücü yapabilirsiniz.

2- Etil Alkol ile  Buz çözücü yapımı

Malzemeler :

  • Etil Alkol ( İnternetten veya eczaneden alabililirsiniz)
  • Bir adet camsil spreyi (herhangi bir boş sprey kutu)

Yapımı :

Camsil sprey şişemize Etil Alkol ile dolduruyoruz. 10 dakika bekledikten sonra kullanabilirsiniz. Buzlu bölgeye sıktıktan sonra buzların erdiğini göreceksiniz. Daha sonra arabanın sileceklerini çalıştırın ve camları temizleyiniz.

3- Kolonya ile  Buz çözücü yapımı

Malzemeler :

  • Marketten veya internetten alabileceğiniz herhangi bir Kolonya
  • Bir adet camsil spreyi (herhangi bir boş sprey kutu)

Yapımı :

Camsil sprey şişemize Kolonyayı dolduruyoruz. Buzlu camları kolaylıkla kolonya çözecektir. Daha sonra silecekler ile durulamayı unutmayınız.

3- Dezenfektan ile  Buz çözücü yapımı

Malzemeler :

  • Eczaneden veya marketlerden alabileceğiniz bir dezenfektan sıvısı
  • Bir adet camsil spreyi (herhangi bir boş sprey kutu)

Yapımı :

Camsil sprey şişemize Dezenfektanı doldurup, buzlara sıkarak kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Buzlanmış Camlar için Diğer Çözüm Yöntemi

Eğer buz çözücü bir spreye sahip değilseniz biraz zaman alacak bir yöntem daha vardır. Eğer camlarınız buz oldu ise sıcak hava işinize yaracaktır. Sıcak havayı arabanın kalorifer sisteminden elde edebilirsiniz. Öncelikle araba çalıştırınız kaloriferi ve klimayı açınız. En yüksek sıcaklığa getiriniz ve havalandırmayı camlara veriniz. 10-15 dakika içinde motor ısınıp camlara sıcak hava verip buzların eridiğini görebilirsiniz. Bu yöntemde araç sahipleri tarafından sık kullanılıyor. Bu yöntem zaman aldığı için acele eden kişiler tarafından kullanılmıyor.

Peki Siz 1-2 dakika süren sprey yöntemini mi yoksa 15 dakika bekleten sıcak hava yöntemini mi kullanıyorsunuz ? Aşağıdaki yorum bölümünden belirtebilirsiniz.

Buz çözücü sprey tavsiye

İnternette en çok satılan Würth marka buz çözücü spreyi tavsiye ediyoruz.

Diğer Yazılarımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu