Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Saç Kesilir?

Saç ekiminden sonra saç kesimi ilk olarak takriben 2 ay sonra gerçekleştirilir. Fakat bu sırada tıraş makinesi değil makas kullanılmalıdır. Böylece yeni ekilmiş saç kökleri zarar görmeyecektir.

‘Şok dökülme’ süreci dediğimiz evreden sonra ekilen saçlar daha hızlı uzamaya başlayacaktır. Fakat operasyondan önce kısaltılan saçların uzama hızında bir artış meydana gelmeyecektir. Yani ekim yapılmayan yerlerdeki saçlar normal uzarken, ekim yapılan bölgedeki saçlar daha çabuk uzayacaktır.

Bu durumda iki alandaki saçlar birbiriyle orantısız olacaktır. Onun için ekilen saçları makasla kısaltmak gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Saç Tıraşı Olunur?

Saç ekimi gerçekleştirildikten sonra saç kökleri önce yerlerine tutunur. Daha sonra yoğun olarak dökülür. Bu aşamanın ardından ekilen saçlar çıkmaya başlar.

Saç ekiminden sonra tıraş için 2 ay beklemek lâzımdır. Saçlar zaten operasyondan önce tıraş edilmektedir. Bunun amacı saç köklerinin toplanıp ekilmesini kolaylaştırmaktır.

Tıraşlanmış saçlar her zamanki gibi uzamaya devam eder. Ancak ekim bölgesindeki saçlar daha geç uzar. Bundan dolayı, tıraş için önce saçların deriye adapte olması gerekecektir.

  1. Saç ekiminin ardından ilk 1 ay boyunca cinsel ilişki ve spor gibi aktiviteler bile tavsiye edilmez. Tabii ki saç kesimi de bu dönemde uzak durulması gereken bir uygulamadır.

Eğer kişi ekim bölgesinde yer alan saçlarını mutlaka kısaltmak istiyorsa doktorunun onayını alıp, makasla uçlarından keserek düzeltebilir. Fakat kesinlikle diplere değdirmemelidir.

  1. Saç ekiminden sonraki ikinci ayda makasla kesim işlemi yapılabilir. Fakat tıraş makinesi kullanımından ve sert müdahalelerden kaçınılmalıdır.
  2. Üçüncü aya gelindiğinde, saç ektirdikten sonra saç kesimi artık tıraş makinesiyle de gerçekleştirilebilir. Çünkü saçlar köklere iyice tutunmuştur. Fakat saç kesim uzunluğu 3 mm’den az olmamalıdır. Yoksa iyileşen kafa derisinde kesik ve enfeksiyon oluşma riski vardır.
  3. Saç ekiminden sonra ustura kullanımı ise 6. ayda başlayabilir. Saç köklerinin tamamına yakını çıkmış; saçlar neredeyse doğal formuna tamamen kavuşmuştur. Onun için 6. aydan sonra ustura vurulabilir.

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Saç Çıkar?

Ekilen saçlar ne zaman çıkar? sorusu da saç ekimi yaptıracak herkesin kafasını karıştırır. Bu operasyon gerçekleştirildikten 3 gün sonra saç ekim merkezi tarafından tarafından yıkama ve pansuman işlemi yapılır.

Verilen şampuan, krem ve ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Saç ekilen bölgede kabuklanmalar olacaktır. Saçlar, deriye yavaş yavaş uyum sağlayacaktır.

  1. ayın sonunda saç kökleri cildin altına yerleşmiş olacak ve ekilen saçlar dökülmeye başlayacaktır. Bu gayet normal bir durumdur.

‘Şok dökülme’ olarak nitelendirilen bu durum birkaç ay devam eder. Bazı kişilerde daha kısa sürebilir. Bu dönemde saç bakımına özen göstermek ve gerekiyorsa vitamin takviyesi almak saçların çıkma hızını olumlu yönde etkileyecektir.

Saç ekiminden sonra saçlar ne zaman çıkar? diye büyük bir beklenti içinde olanlar, operasyonun ardından 4. ayda sonuçları görmeye başlayabilir.

Yani 4. aydan itibaren ekilen saçlar çıkmaya ve uzamaya başlayacaktır. Fakat bunlar çok zayıf ve güçsüz bir yapıda olabilir. Bu konuda aceleci olunmamalıdır.

  • ve 6. ay arasında saçlar yoğun bir şekilde çıkmayı sürdürecektir. Altıncı ay bittiğinde, saçların yarısından çoğu çıkmış olacaktır.

Saç ekiminin üzerinden 1 yıl geçtiğinde, o bölgedeki saçların daha da arttığı görülür. Fakat yine de bu süreç sona ermiş sayılmaz.

Ekim yapılan saçların bazıları 2 veya 3 köklü ise, diğer saç köklerinin çıkması birkaç yıl daha gerektirebilir.

Saçların kalınlaşması ve deriye uyum sağlaması için de zamana ihtiyaç vardır.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu