Erkekler Nasıl Cilt Bakımı Yapar? 2021

Erkeklerin cilt bakımı ve dış görünüşe verdikleri önem son derece fazladır. Kadınlar kadar erkekler de iyi bir imaja sahip olmak ister ve bunun için bakımına dikkat eder.

Erkeklerin cilt bakımında en önemli hususlardan biri sakal ve bıyık kesimidir. Her gün tıraş olmak cilt tahrişine sebebiyet vereceği için bu alışkanlıktan uzak durulmalıdır.

Erkek Cilt Bakım Rutini Nasıl Olur?

  1. Sabun yerine, cildi temizlemek için yüz temizleyicilerinden faydalanılmalıdır. Böylelikle cildi, nem oranına zarar vermeden kirlerden arındırmak mümkün olacaktır.
  2. Erkekler kadınlara kıyasla daha yağlı bir cilde sahiptirler. Fakat yine de her erkeğin cildini günlük olarak nemlendirmeyi unutmaması gerekir. Nemlendirici jeller yüz bölgesinin kurumasını önler.
  3. Yaşlanma karşıtı kremlerin kullanımı da erkeklerde cilt bakımı uygulamasının bir parçasıdır. Bu kremlerin cilt temizken uygulanması lâzımdır. Söz konusu ürünler yaşlanma belirtileriyle mücadele edecek ve cildin daha pürüzsüz kalmasında rol oynayacaktır.
  4. Dışarı çıkmadan önce güneş koruyucu sürmeli veya en az 30 SPF’li nemlendirici uygulamalıdır. Böylece güneşin zararlı ışınları ile cildiniz arasında bir bariyer meydana gelecektir. (Yatmadan önce bu gibi ürünleri ciltten uzaklaştırmalı, iyice yıkamayı ihmal etmemelidir.)
  5. Tıraştan evvel, sakalları yumuşatmak için tıraş köpüğünden faydalanılmalıdır.
  6. Tıraşın ardından cildi nemlendirmeli ve rahatlatmalıdır.
  7. Sakal yağı kullanmak hep yumuşak kalmalarına yardım edecektir.

Erkekler İçin Cilt Bakımı Önerileri

Erkeklerde cilt bakımı nasıl yapılmalıdır? sorusunu yanıtlarken peeling uygulamasından da bahsetmemiz gerekmektedir. Cildin ölü derilerden temizlenmesi anlamına gelen peeling, haftada 2-3 defa tekrarlanmalıdır. Bu, gözeneklerde kir ve yağ birikmesinin de önüne geçer.

Erkek cilt bakım ürünleri arasında peelingler de bulunmaktadır. O ürünler içerisinden kendi cilt tipinize uygun olanları belirleyerek düzenli bir şekilde kullanmanız tavsiye edilir.

Öte yandan erkeklerde yüz bakımı sırasında alkol içeren ürünlerden kaçınılmalıdır. Ciltte batma ve yanma hissine yol açmaları muhtemeldir. Bunun yerine, antioksidan bakımından zengin ve alkolsüz yüz tonerlerinden yararlanılmalıdır.

Erkeklere özel tonikler de yüz temizliğinin daha etkili bir biçimde gerçekleştirilmesine imkân verir. Yüzü temizlerken özellikle göz çevresini de nemlendirmeyi unutmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Devlet hastanesi saç ekimi ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu