AliExpress Gümrük Vergisi Hesaplama

AliExpress Gümrük Vergisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

AliExpress gümrük vergisi hesaplama yurt dışından alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi. Özellikle Amazon robot süpürge gümrük vergisi gibi sıkça tercih edilen ürünlerde bu soruların sorulması aslında gayet normal.

Bundan yaklaşık iki sene öncesinde kadar yurt dışı alışverişlerinde yapılan devlet payında büyük bir serbestlik söz konusuydu. 22 Euro’ya kadar yapılan alışverişlerde herhangi bir pay istemeyen devlet, aynı şekilde 22 Euro’nun üzerindeki alışverişlerde de çok düşük miktarlarda ücret talep ediyordu.

Ancak Resmi Gazete’de yayınlanan son kanuna göreyse artık yurt dışı alışverişlerindeki devlet payı sınırı tamamen kaldırılmış durumda. Yani yurt dışından sadece 1 Euro’luk bir ürün isteseniz bile devletimize kendi payına düşen vergi ücretini ödemek durumundasınız.

Gümrük Vergisi Hesaplama

Daha önce verdiğimiz Amazon robot süpürge gümrük vergisi örneği gibi birçok üründe devlete ne kadar pay vermesi gerektiğin bilmeyen kullanıcılar büyük şaşkınlık yaşıyorlar.

Yurt dışı temelli popüler alışveriş sitelerinde daha çok artan bu problem AliExpress gümrük vergisi hesaplama nasıl yapılır gibi soruları ortaya çıkartıyor. AliExpress gümrük vergisi hesaplaması yapmak da aslında oldukça basit.

Resmi Gazete’de yayınlanan bilgiye göre Avrupa gelişli her ticari olmayan üründen %18 devlet payı kesilirken, Avrupa dışından gelen her ticari olmayan üründense %20 devlet payı kesiliyor. Yani AliExpress sitesi Çin tabanlı olduğu için AliExpress gümrük vergisi hesaplaması yaparken devlet payını ödeyeceğiniz fiyatın %20’si şeklinde düşünebilirsiniz.

Robot Süpürge Gümrük Vergisi

Üstelik bahsettiğimiz bu oran sadece Çin temelli alışveriş siteleri için geçerli değil. Avrupa dışından alacağınız herhangi bir üründe de %20 oranında devlet payı ödemesi yapmanız gerekiyor.

Örneğin Amazon robot süpürge gümrük vergisini merak ediyorsanız cevabınız %18 oranında devlet payı ödemeniz gerektiği olacaktır; çünkü Amazon’dan yapacağınız alışverişlerde ürünler Almanya’dan, yani Avrupa’dan geleceği için bu pay %18 ile sınırlandırılmış durumda.

Amazon Robot Süpürge

Sadece kitap ve dergi gibi yazılı basımlarda 150 Euro’ya kadar devlet muafiyet olduğunu ve aylık sadece 5 ürün isteme hakkınız bulunduğunu belirtmiş olalım.

Ayrıca yurt dışından isteyeceğiniz SIM kartı içeren ürünlerde de devlete ayrıca harç parası ödemeniz gerekiyor. Bu bilgilerin dışındaysa bahsettiğimiz %18 ve %20’lik vergi hesaplama yöntemini her üründe kullanabilirsiniz.

İsterseniz Aliexpress gümrük vergisi hesaplama 2020, Wish gümrük vergisi hesaplama, Aliexpress gümrük vergisi ödememe, Aliexpress gümrük vergisi 2020, İlave gümrük vergisi hesaplama, aliexpress gümrük vergisi – ekşi, Alibaba gümrük vergisi, AliExpress vergi hesaplama 2021 ile ilgili başlıklar için Google’da arama yapınız.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu