Hepsiburada Yurt Dışı Vergisi

Hepsiburada Yurt Dışı Vergisi

Ülke dışı alışverişi denince akla gelen sitelerden Hepsiburada yurt dışı vergisi konusunda büyük soru işaretlerine yol açıyor. Bu konuyu merak eden kullanıcılar içinse her şeyi detaylıca açıklamaya karar verdik, rehberimizin sonunda aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacaktır.

Birçok site gibi bahsi geçen portalden de yapacağınız farklı ülkelerden gelen ürünlerde devlete belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Bu ücret Avrupa pazarından gelen ürünler için %18 civarındayken, diğer pazarlardan gelen ürünler içinse %20 civarında tutulmakta. Kısacası alacağınız ürün fiyatının ya %18 ya da %20’si kadar bir ücret ödemek durumundasınız, yoksa sipariş ettiğiniz mal gümrüğe takılır ve verdiğiniz para da boşa gitmiş olur.

Hepsiburada Yurt Dışı Gümrük Vergisi

Hepsiburada sitesi üzerinden yapacağınız alışverişlerde gümrük vergisi de üstte bahsettiğimiz oranlar ışığında şekillenmekte.

İlgili internet sitesinin ülke dışı pazarında birçok satıcı mevcut, bu satıcıların hangi ülke merkezli olduğunu öğrenerek devlete ödemeniz gereken ek ücreti az çok kestirebilirsiniz.

Hepsiburada, gümrük vergisini evinize gelen kargoyla beraber ödeyeceğinizi söylüyor. Ürün seçenekleri arasından Asya ve ABD merkezli satıcılar için aldığınız ürünün %20’si kadar para ödemeniz gerekirken, Avrupa merkezli satıcılar için %18 kadar para ödemelisiniz.

Hepsiburada Yurt Dışı İade Süreci

İlgili portal Türkiye dışı ürün satın alımında verilen bilgilendirmede açıkça “garanti kapsamında değildir.” ibaresini koyuyor. Dolayısıyla eğer alacağınız ürünlerde kullanım sürecinde bir sorun oluşursa ne yazık ki garanti kapsamında olmadığınız için yardım alamayacaksınız.

Ancak ayıplı mallar için Hepsiburada yurt dışı iadesini mümkün kılıyor, ürünü tekrardan kargolayarak iadenizi alabiliyorsunuz.

Fakat internette iade ücretine devlete ödenen gümrük parası ve kargo parasının dahil olmadığını belirten yorumlar bulunuyor. Bu durumdan dolayı Hepsiburada yurt dışı iade işlemi pek karlı olmuyor diyebiliriz.

GittiGidiyor Yurt Dışı

Bir diğer alışveriş portali olan GittiGidiyor yurt dışı işlemlerine de izin veriyor.

Bir önceki bahsettiğimiz portalle benzer süreçlere sahip olan GittiGidiyor, farklı olarak herhangi bir kargo ve gümrük vergisi parası ödemeyeceğinizi söylüyor.

Bu durumda, muhtemelen, ilgili miktarlar GittiGidiyor tarafından ürünün fiyatına dahil olarak ilk başta sizden alınıyor ve bu alınan parayla devlete olan ödeme sizin adınıza yapılıyor.

 

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu