Bebekler neden anne memesini emmek istemez? sorusu bebeğini emzirmekte güçlük çeken anneler tarafından merak edilir. Bu durumun nedeni olarak pek çok şey sıralamak mümkündür.

Bebekler kimi zaman aç olsalar bile emmeyi reddedebilirler. Memeye gelince kafasını çevirir, memede ağlar veya emmeye başlasa dahi birkaç dakika içinde hemen bırakır.

Bebekler Neden Emmez?

 1. Dil Bağı: Bu doku parçası dilin alt çenede sabit durmasını sağlar. Eğer dil bağı normalden daha kalın veya kısa ise bebek memeyi kavramakta zorluk çekeceğinden dolayı emmek için çabalarken çok yorulur ve terler. Bu yüzden memeyi reddeder.
 2. Bebeğin Dikkatini Dağıtacak Şeyler: Bebeklerin beslenmesi için en uygun ortam; anneleriyle baş başa kalacakları, sessiz-sakin bir yerdir. Ortamda yabancı birilerinin olması, gürültü gibi faktörler onların konsantrasyonunu bozarak emmelerine engel olabilir.
 3. Emzirme Düzeninde Değişiklik: Bebek neden memeyi emmek istemez? sorusunun bir diğer cevabı da emzirme rutininin bozulmasıdır. Emzirme saatleriniz düzenli olmasına rağmen herhangi bir nedenle bunu değiştirirseniz bebeğiniz buna adapte olmakta güçlük çeker ve emmeyi istemeyebilir.
 4. Biberona Alışmak: Bebeğinizi hep biberonla besliyorsanız, emzirilmeye hiç yanaşmayabilir.

Çünkü biberonu benimsemiştir. Bu durumda emzirmekten vazgeçmemeli, anne memesine benzer biberonlar kullanılarak bu sürece hazırlanması sağlanmalıdır.

 1. Ruh Hâlinizin Kötü Olması: Stresliyseniz bebeğiniz bunu hissedecek ve emzirilmek istemeyecektir. Bunun için sakin olmanız, ona güven telkin etmeniz lâzımdır.

Bebeklerde Meme Reddi Sebepleri

Bebekler neden anne memesini emmek istemez? sorusuna verilebilecek diğer yanıtlar şunlardır:

 1. Annenin hamile olması (Çünkü bu dönemde hormonlara bağlı olarak sütün tadı değişir.)
 2. Bebek reflüsü
 3. Gıdâ alerjisi (Bebeğin domates, çilek, inek sütü gibi besinlere alerjisi varsa, anne bunları yediğinde süte geçer. Bu da bebek reflüsünü ve cilt problemlerini tetikler.)
 4. Bebekte laktoz intoleransı
 5. Annenin kokulu, acılı, baharatlı şeyler tüketmesi
 6. Emzirme pozisyonunun yanlış olması
 7. Sütün memeden tazyikli gelmesi
 8. Diş çıkarma dönemi
 9. Kulak enfeksiyonu
 10. Burun tıkanıklığı
 11. Pamukçuk

Bebeğim emmiyor diyorsanız bu durumun üstesinden gelmek için yapabilecekleriniz şunlardır:

 • Sessiz bir ortamda emzirmeye çalışmak
 • Mümkün olduğunca emzik ve biberon kullanmamak
 • Ne zaman istiyorsa o zaman emzirmek
 • Herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını öğrenmek için bir uzmandan yardım almak

Bir sonraki Anne Sütü Olmadan Bebek Beslenmesi yazısı okumanızı tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki yorum bölümünden şikayet, önerilerinizi söylebilirsiniz.