Saç Ekimine İyi Gelen Yiyecekler

Saç ekimine iyi gelen yiyecekler bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olacak; kısa zamanda sonuç almanıza katkıda bulunacaktır.

Saç ekim operasyonundan sonra sağlıklı ve yeterli beslenmeye daha fazla özen göstermek gerekir. Doğru yiyecekler tüketilirse saç kalitesi artacak, hücreler daha hızlı yenilenecek, dokular çabuk iyileşecek ve saç dökülmesi kontrol altına alınacaktır.

Her şeyden önce günlük yeteri kadar su tüketmeyi ihmal etmemek gerekir. Su, toksinlerin (zararlı maddelerin) vücuttan uzaklaştırılabilmesi, kan dolaşımının harekete geçmesi, organlara oksijen gitmesi ve benzeri hayati fonksiyonlar için çok önemlidir. Her gün minimum 2 litre su içilmelidir.

Saç Ekiminden Sonra Nasıl Beslenmelidir?

Vitamin, mineral ve proteinden zengin bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Böylelikle saçlar formunu kazanmakta zorlanmayacaktır.

Saç ekimi sonrası beslenme hususunda tam tahıllı ürünlerin özel bir yeri vardır. Kırmızı et, yoğurt, süt, balık, yumurta, brokoli, ıspanak, kuru baklagiller, yeşillikler, limon ve portakal gibi yiyecekler de mutlaka yenmesi gerekenler arasındadır.

Ayrıca gerekiyorsa ek takviye olarak B vitamini de alınabilir. Bu besinler ve vitamin hapları yaraların daha hızlı iyileşmesinde, kaşıntı ve kuruluk gibi yan etkilerin azaltılmasında, dökülmelerin engellenmesinde, saçların uzamasında büyük rol oynar.

Yine demir bakımından zengin kaynakları da ihmal etmemek gerekir. Tavuk ve hindi, ıspanak ve lahana bunlara örnektir. Demir mineralinin yetersiz olması saç dökülmesini artıracaktır.

Saç ekiminden sonra beslenme önerileri içinde kabak çekirdeği, sarımsak ve yer fıstığına da yer vermek mümkündür. Kuruyemişler, yapraklı sebzeler ve zeytinyağı ise bol miktarda E vitamini içerir. Antioksidan özelliği taşıyan bu vitamin yaraların tedavisine destek olmaktadır.

C vitamininin de stresle mücadelede payı büyüktür. Bu itibarla biber ve turunçgiller gibi yiyecekler de saç ekimi sonrası beslenme listesinde bulundurulmalıdır.

Yoğurt, pırasa, peynir ve havuç da saç ektiren kişilerin muntazaman tüketmesi gereken ürünlerdendir. Öte yandan bu kişiler öğünlerini aksatmamaya; zararlı gıdalardan, sigara ve alkolden de uzak durmaya özen göstermelidir. Sağlıklı beslenmeyi egzersizle desteklemelidir.

Saç Ekimi Yaptıranlar Ne Yemelidir?

Saç ektirenlerin neler yemesi gerekir? sorusunu bu şekilde cevapladıktan sonra, bu süreçte tüketilecek bazı yiyecekleri maddeler hâlinde sıralamamız faydalı olacaktır:

 1. Kuruyemişler
 2. Domates
 3. Ispanak
 4. Havuç
 5. Tatlı patates
 6. Maydanoz
 7. Kayısı
 8. Yumurta
 9. Süt
 10. Dut
 11. Çiğ yumurta sarısı
 12. Yeşil yapraklı sebzeler
 13. Fıstık
 14. Karaciğer
 15. Brokoli
 16. Enginar
 17. Mısır
 18. Çavdar
 19. Buğday
 20. Kavun
 21. Çilek
 22. Kivi
 23. Biber
 24. Turunçgiller
 25. Fındık
 26. Badem
 27. Ay çekirdeği
 28. Avokado
 29. Şalgam
 30. Tavuk
 31. Kırmızı et
 32. Esmer pirinç
 33. Muz
 34. Tüm tahıllar
 35. Kuru baklagiller
 36. İstiridye, yağlı balıklar ve balık yağı
 37. Balkabağı

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu