Kadınlarda Kemik Erimesi ve Öneriler

Kadınlarda Kemik Erimesi ve Öneriler

Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen kemik erimesi diğer bir adı ile de osteoporoz, menopoz ile birlikte kadınları etkilemeye başlamaktadır. Menopozun ardından vücutta ki koruyucu hormonlarda kayda değer şekilde azalma görülmeye başlanır. Bu korumanın azalması sonucunda da kemikler de erime meydana gelmeye başlar. Kimi vücutta bu erime yavaş olurken kiminde de hızlı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Daha önce ki yıllarda menopoz ile ortadan kalkan bu koruyucu hormonlar dışarıdan takviye ediliyordu. Ancak ilerleyen zaman içerisinde yapılan araştırmalarda dışarıdan yapılan bu hormon takviyesinin işe yaramadığı aksine vücutta yağlanma, damar tıkanıklığı ve rahip ile meme kanseri gibi hastalıklara sebep olabildiği belirlenmiştir.

Günümüze gelindiğinde ise kadınlarda kemik erimesi ile mücadele için bol miktarda kalsiyum içerikli gıdaların tüketilmesi önerilmektedir.

Ayrıca eğer kişinin alkol ya da sigara gibi alışkanlıkları var ise bu alışkanlıklarını bırakması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Bu tür alışkanlıklar kemik erimesi riskini daha da arttırmaktadır bu nedenle de yaşam boyu uzak durulması gereken alışkanlıklardır. Kemik erimesinin başlamasının ardından yapılan ilaç takviyeleri de erimenin sıfırlanmasını sağlayamamaktadır. Sadece kemik erimesinin belirli bir noktada durdurularak kontrol altında tutulmasına imkân tanımaktadır. Bu nedenle de kemik erimesinin önüne geçilmesinde ve yavaşlatılmasında en önemli nokta küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak tüketilen bol kalsiyumlu besin ve gıdalardır.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu