İleal interpozisyon ameliyatı; diyabet hastalığının tedavisinde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Bağırsaklarımız, yediğimiz gıdaların kana karışmasını sağlamakla görevlidir. Bu besinlerin organlar tarafından kullanılabilmesi için salgılanması gereken hormonlar da yine bağırsaklar tarafından uyarılır.

Bağırsakların üst bölümü insülin hormonunu baskılarken alt kısmı da hormon salgısının uyarılmasından sorumludur.

İşte ileal interpozisyon ameliyatında sindirim sisteminin fiziksel yapısı değişikliğe uğratılır ve şeker hastalığının iyileştirilmesi amaçlanır.

İleal İnterpozisyon Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Bu ameliyat sadece tip 2 diyabet hastalarında tercih edilir. Çünkü bu hastalar yeterli derecede insülin üretme kapasitesine sahiptir. Ayrıca bu ameliyatın uygulanabilmesi için hastada önceden, cerrahi olmayan yöntemlerin denenmiş ve sonuç alınamamış olması gerekir.

Bir de bu operasyonun tatbik edileceği kişilerde vücut kitle indeksinin 25-35 arası olması gerekir. Bu değer 35’ten fazlaysa devreye obezite cerrahisinin girmesi lâzımdır. Ameliyat, başarı elde edilme ihtimali yüksek olanlara uygulanır.

İleal İnterpozisyon Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

İleal interpozisyon ameliyatı nasıl yapılır? sorusuna ise kısaca şöyle yanıt verilebilir:

  1. Ameliyat genel anestezi altında uygulanır ve çoğunlukla 2-4 saat sürer.
  2. Ameliyatın ilk aşamasında hastanın mide hacmi küçültülerek bundan sonraki süreçte iştahın baskılanması sağlanır. Bu sırada ekseriyetle midenin %90’lık bir kısmı etkisiz hâle getirilmektedir. Bu kısım açlık hormonuyla da ilişkili olduğu için, ameliyattan sonra kişinin yemek yeme isteği ciddi oranda azalır. Midenin geri kalan bölümü ise özel zımbalar yardımıyla bir araya getirilir.
  3. Ameliyatın sonraki evresinde mide ile onikiparmak bağırsağı arasındaki bağlantı sonlandırılır. Midenin alt ucu karın bölgesinin ortasına getirilir. İnsülin hormonunu uyaran bölüm bağırsakların alt kısmından çıkarılarak üst tarafa konumlandırılır. İşte bağırsak ve midenin yeni bağlantısı artık bu olacaktır.
  4. Bu işlemde hedeflenen şey; yemek yedikten sonra hastadaki insülin salgısını efektif şekilde başlatabilmektir.
  5. Yani ameliyatın amacı, hormon salgılarının miktarında değişiklik yapmak; böylece hastayı zayıflatmak ve insülin direncini kırabilmektir.

İleal İnterpozisyon Ameliyatının Avantajları ve Riskleri

İleal interpozisyon yan etkileri İleri seviyeli diyabet hastalarında görülebilmektedir. Fakat modern teknolojik imkânlar ve doktorun uzmanlık derecesi bu olumsuzluklarla karşılaşma ihtimalini düşürmektedir.

Aslında basit bir ameliyat olan ileal interpozisyon, diyabet hastalığını ânında kökünden yok eden bir uygulama değildir. Ameliyattan sonuç alınabilmesi için hastanın yaşam tarzında ciddi değişiklikler yapması ve bunu devam ettirmesi lâzımdır.

Örneğin operasyonun ardından ilk 2 hafta sıvı diyet, 2 ay boyunca da özel diyet uygulanır. Hastaya katı ve püre yiyecek yemesi yasaklanır. Böylelikle sindirim sistemi korunur.Sıvı diyetinin ardından püre diyeti başlar. Sonra hastaya özgü diyet programına geçiş yapılır. Bu diyetin süresi 6 ayı bulabilir.

İlk birkaç haftalık süreçte iştahsızlık olabilir. Diyabet hastalığı 1. aydan itibaren yavaş yavaş başlar. 1 yıl sonra diyabet artık hastayı rahatsız etmeyecek duruma gelir ve hastanın kilosu normal seviyelere yaklaşır.

Şeker Ameliyatını Devlet Karşılıyor mu?

Şeker hastalığı ameliyatı SSK tarafından karşılanmaz. Fakat bazı durumlarda SSK ameliyat ücretinin belli bir kısmını ödeyebilir.

Bunun için hasta anestezi, endokrinoloji ve psikoloji uzmanlarının kontrolünden geçmeli ve kendisine bir rapor düzenlenmelidir. Ayrıca vücut kitle indeksi 35’in altında olanlara uygulanacak şeker ameliyatı SSK kapsamına dâhil değildir.

Tabii ki bir hastaya şeker ameliyatı uygulanabilmesi için 18-65 yaş arasında olması ve insülin rezervlerinin varlığı da dikkate alınmaktadır.

Belirtilen şartların sağlanması hâlinde bu ameliyat için SSK’dan yararlanmak mümkündür. Yoksa kişi ameliyat ücretini ödemekle mükelleftir.

Ameliyat ücretinin hastane ve doktora göre değişeceği unutulmamalı; operasyon öncesi ilgili kurum ve uzmanla detaylı görüşme sağlanmalıdır.