Tavuk Bölümlerinin İsimleri

Tavuk bölümlerinin isimleri nelerdir ?

Tavuk bölümlerinin isimleri nelerdir detaylı bilgilendiriyoruz.  Google’da en çok aratılan Tavuk Bölümlerinin İsimleri nelerdir bugün bunu açıklayacağız.

Her hafta sofralarımızda kesinlikle bir menüsünde yer alan Tavukların kaç farklı bölümlerini olduğunu merak ettiniz mi ? Tavukların en çok hangi bölümünde protein olduğunu biliyor musunuz ?

Tavuk, sülüngiller familyasından olup, evcilleştirilebilir bir kuş alt türüdür. Genellikle ufak, orta, büyük çiftliklerde yetiştirilmektedir. Tavukların bir rivayete göre Hindistan’dan Asya’nın güneydoğusundaki kırmızı Hint kuşundan geldiğine inanılmaktadır. Tavukların 2003 yılında 24 milyar adet ile, dünyada en çok bulunan kuş türüdür.

Tavukların ortalama yaşam süresi 5-10 yıldır. Familyası Sülüngillerdir. Alt türü G.g Domesticusdur. Sınıf ise Aves yani Kuşlardır. Takımı Galliformes yani Tavuksulardır. Şubesi ise Chortada diğer anlamıyla Kordalılar adıyla geçmektedir.

Tavuk etinde 100 gramında yaklaşık 239 Kalori(kcal) bulunmaktadır. Protein yoğunluğundan dolayı sporcular tarafından daha çok yenilmektedir. 100 gram tavuk etinde 27 gram protein bulunmaktadır. Bu kadar protein yoğunluğundan dolayı insanlar tarafından daha çok yenilmesi öneriliyor.

tavuk-bölümleri- nelerdir
tavuk-bölümleri- nelerdir

Tavuk Bölümleri Nelerdir ?

Bir tavukta yaklaşık yenilebilir saydığımız 5 bölüm bulunmaktadır. Bunları detaylı incelersek:

1-Tavuk Göğüs bölümü:  Tavuğun en saf proteinin olduğu kısımdır. En besleyici bölüm olduğundan en çok tüketilen kısımdır. Tavuk göğüsü kısmı tavuk köftesi, ızgara, julyen sote gibi yemekler için en uygun bölümdür. Et ve deri genellikle olmadığından marine soslarla dinlendirerek en lezzetli yemekleri yapabilirsiniz. Mangalda önerilmeyen bir tavuk çeşididir.

2-Tavuk Kanat bölümü: Tavuğun mangalını yapmak istediğinizde en lezzetli kısım kanat olabilir. Yağlı bir deriden oluştuğundan yüksek ateş mangalda en lezzetli sonucu bizce kanat vermektedir. Deri olan kısım yüksek ateşi kırarak eti hızlı pişirmeyi engeller. İsterseniz salçalı marine ederek fırında kolaylıkla pişirebilirsiniz.

3-Çorbalık bölümü: Tavuğun çorbalık bölümü kanat ucu ve sırt kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımda çok fazla et bulunmaz. Kıkırdak ve kemik yapısından oluştuğundan yapacağınız çorbalar için vazgeçilmez bir lezzettedir. İsterseniz haşlayarak çorbalara veya pilavlarına katarak tavuk sulu yemekler yapabilirsiniz.

4-Tavuğun but bölümü: Tavuğun butlarını 2 şekilde ayırabilirsiniz. Birincisi kalçalı but denmektedir. Kalçalı but iri bir parçadan oluşmaktadır ve en çok tercih edilen tavuk bölümüdür. İkincisi ise baget bölüdür. Baget ise usta eller tarafından açılarak pirzola haline getirilip yenilebilir. Mangallarda kanattan sonra en çok tercih edilen bölümdür. İsterseniz pirzola haline getirip tavada da pişirebilirsiniz. Çocukların tüm butları ellerine alıp yemesinden dolayı da aileler tarafından en çok satın alınan bölümdür.

5-Kalça bölümü: Tavuk Bölümlerinin İsimlerinden biride kalçadır. Göğüs kısmından sonra en etli yeri burasıdır. En çok sebzeli yemekler için kullanılan bu bölüm fırında veya tavada ile pişirilmektedir.

 

Sizler için özel yaptığımız Fırında Patatesli Tavuk Tarifi ni okumanızı tavsiye ederiz.

 

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu