Yurt Dışından Ürün Getirmek Mümkün mü?

Yurt dışından saat getirmek mümkün mü, yurt dışı alışveriş vergi hesaplaması nasıl yapılır, yurt dışından ürün getirmek mümkün gibi yurt dışından ürün getirmek ve gümrükleme işlemleri hakkında çokça soru alıyoruz.

Yurt dışından ürün getirmek mümkün mü yazımızdaysa sizlere bu tür soruların cevaplarını verecek, merak ettiğiniz konuları yanıtlandırmaya çalışacağız. O halde gelin Yurt dışından ürün getirmek mümkün mü hep beraber göz atalım.

Yurt Dışından Ürün Getirmek ve Gümrükleme İşlemleri

Yurt dışından ürün getirmek elbette ki mümkün. Fiziksel olarak kendinizin bizzat getirmediği ürünler dışında AliExpress, eBay, Gearbest ve Amazon gibi perakende satış noktalarından sipariş edilen ürünlerin vergisini ödeyerek teslimatını kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Yani yurt dışından ürün getirmek ve gümrükleme işlemleri de aslında sanılanın aksine oldukça kolay.

Yurt dışından ürün getirmek ve gümrükleme işlemleri sırasında sorun yaşamamak için uymanız gereken iki kıstas bulunur; bunlar isteyeceğiniz malların ticari amaçlı olmaması ve bir ay içinde 5 adetten fazla sipariş istememeniz şeklindedir.

Bu kıstaslara uyarak siz de rahatlıkla siparişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yurt Dışı Alışveriş Vergi Hesaplama

Yurt dışı alışveriş vergi hesaplamasında da temel olarak izlemeniz gereken yol sipariş ettiğiniz ürünün nereden geldiğine göre değişmekte.

Yurt dışı alışveriş vergi hesaplamalarında Avrupa’dan gelen mallar için devlet payı %18 oranındayken, Avrupa dışından gelen mallar için %20 oranındadır.

Yani faturanızda yazmakta olan ödediğiniz ücretin eğer Avrupa’dan satın alım yaptıysanız %18 kadarını, Avrupa dışından satın alım yaptıysanız da %20 kadarını devlete pay olarak ödemeniz gerekiyor. Ayrıca SIM kartlı ürünlerde bahsettiğimiz paya ek olarak devlete harç parası da ödemelisiniz.

Yurt Dışından Saat Getirmek

Yurt dışından saat getirmek de aslında oldukça kolay. Birçok kullanıcı ya Türkiye’de istedikleri modelleri bulamamalarından ya da Türkiye’de satılan modellerin pahalılığından dolayı yurt dışından saat getirmek mümkün mü sorusuna cevap arıyor.

Üst paragraflarda bahsettiğimiz gümrük vergilendirmesini ödeyerek siz de rahatlıkla saat alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak arama ve aranma özelliği olan, yani içeriğinde SIM kart bulunan akılı saatler için devlete harç parası ödemeniz gerektiğini unutmayın.

Eğer ekonomik olması adına yurt dışından bu türde bir akıllı saat siparişi vermek istiyorsanız muhtemelen ödeyeceğiniz harç ücretiyle bütçeniz bayağı zorlanacaktır, sizi şimdiden uyarmak isteriz.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu