Anne Hangi Pozisyondayken Bebek Rahat Eder?

Hamilelikte duruş pozisyonu hem annenin hem de bebeğin kendini iyi hissetmesi için oldukça önemlidir. Gebelik çok hassas bir süreç olduğu için bu dönemde ağır ve yorucu işlerden kaçınılması; dolayısıyla, sürekli eğilip doğrulma, yukarı doğru uzanma gibi hareketlerin yapılmaması önerilir.

Aslında anne rahat ise, bebeğin de huzurlu olduğu söylenebilir. Annenin fiziksel konforu ve ruhsal durumu bebeği yakından ilgilendirir. Bundan dolayı anne, hangi pozisyonda otururken keyfi yerindeyse hep onu tercih etmelidir.

Örneğin ayaklarını uzatarak oturabilir. Oturuş pozisyonunun yanı sıra, hamilelikte yatış pozisyonu da son derece mühimdir. Gebelikte iyi uyumaya her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Ancak tabii ki hamilelik ilerledikçe anne adayının uyku alışkanlıkları da ister istemez değişecektir.

Hamilelikte Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı?

 1. Hamilelikte yatış pozisyonu olarak uzmanların tavsiyesi, genelde sol tarafa dönerek uyumaktır. Bu şekilde yatmak kan dolaşımını desteklemekte; besinlerin bebeğe ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.
 2. Ayrıca hamile kadınların yatarken ‘hamile yastığı’ denilen ürünü kullanmaları da oldukça faydalıdır. Normal yastık da olur fakat bu, gebelere özel olarak üretildiği için konforu artırma noktasında daha etkilidir.
 3. Yan yatarken bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirmeniz, omurganızın yamuk durmasını engeller. Böylelikle bir bacağınız diğer bacağınıza baskı yapmaz. Uzun yastık kullanmanız daha iyidir.
 4. Sindirim güçlüğü yaşayan, mide rahatsızlığı olan anne adaylarının ise uyurken ‘yarı oturur pozisyonu’ tercih etmesi yararlıdır. Bunun için de bir yastıktan destek alınabilir.
 5. Hamilelikte duruş pozisyonu kesintisiz bir uykunun en kritik detaylarındandır. Mide ekşimesi, boğulma hissi, burun tıkanıklığı gibi bir probleminiz mevcutsa, yatarken gövdenizi biraz yüksekte tutmanız daha doğrudur. Bunu yaparken birkaç minder veya yastık kullanılabilir.
 6. Ayak bileklerinizde ve bacaklarınızda şişlik oluyorsa, dolaşım bozukluğu, kramp ve benzeri sorunlarınız varsa ayaklarınızın altına bir minder ya da yastık koyup yükselterek uyumanız en sağlıklısıdır. Böyle yapmak kramp, uyuşukluk, varis oluşumunu engelleyecektir.

Hamilelikte Hangi Pozisyonlar Tehlikelidir?

Bazı pozisyonlar ise hamile kadınlar için önerilmemektedir. Hamilelerin, mümkün olduğunca bu pozisyonlardan uzak durması gerekir:

 1. Sırtüstü uyumak dolaşım problemine sebebiyet vererek bebeğin anne karnındaki beslenmesini olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda bu şekilde yatmak sindirim sorunlarını, sırt ağrısını, horlama ve solunum problemlerini de beraberinde getirebilir. Bağırsaklarınız ve rahim bölgeniz, bütün ağırlığını sırtınıza yükleyerek rahat uyumanızı önleyebilir.
 2. Gebelikte uyku pozisyonu yüzüstü olmamalıdır. Fakat bu pozisyondan vazgeçemiyorsanız, ortası çukur kalacak şekilde birkaç minder kullanmanız veya donut biçiminde bir yastık ile yatmanız rahatsızlık hissini azaltabilir.

Gebelikte hangi uyku pozisyonu tercih edilirse edilsin; konforlu bir uyku için şu hususlar da göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Öğleden sonra kahve, çikolata, çay gibi şeyler tüketilmemelidir.
 • Yatmadan birkaç saat önce su içmeye son vermelidir.
 • Hep aynı saatte yatmaya gayret etmelidir.
 • Hafif ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.
 • Uyumadan evvel duş alınmalı yahut bir bardak ılık süt içilmelidir.
 • Kalsiyum bakımından zengin beslenilmeli; kalsiyum yetersizliği varsa takviye alınmalıdır.
 • Gündüz yarım saatten fazla uyumamalıdır.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu