Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlamalı? 2021

Cilt bakımına hangi yaşta başlanır? sorusuna kısaca ‘ergenlikten itibaren’ diye cevap verilebilir. Gerçi daha 9-10 yaşından itibaren çocuklara bu bilincin kazandırılması daha iyidir.

Cildin her yaştaki güzelliği de, yaşadığı değişiklikler de farklıdır. Kişi bu sürece kolaylıkla adapte olabilmek ve muhtemel cilt problemlerine karşı erkenden önlem alabilmek için cilt bakımına küçük yaşlardan başlayarak hiç aksatmamalıdır.

Cilt bakımı için mutlaka kimyasal ürünler kullanmak veya bir güzellik merkezine gitmek gerekmez. Herkes evde basit yöntemlerle bile cildinin güzelliğini ve sağlığını koruyabilir.

Yaşa Göre Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

  1. Ergenlik döneminde kişi cilt bakım alışkanlığı kazanmalıdır. Çocukların cildi pürüzsüzdür. Fakat ergenlik dönemine girdikten sonra, yükselen hormonların etkisine bağlı olarak akne, sivilce, siyah nokta ve yağlanma gibi sorunlar meydana gelir.

Bu süreçte gençlerin doğru cilt bakımı için bir dermatologdan yardım alması önerilir. Abur-cubur ürünlerden kaçınmak, aynı şekilde fast-food yiyeceklere karşı mesafeli durmak; uyku düzenine dikkat etmek ve dengeli beslenmek cilt bakımı için yapılması gereken en önemli şeylerdendir.

  1. Kişi 20 yaşlarına geldiğinde bu sefer yaşlanmayı geciktirici uygulamalara ağırlık vermelidir. Bu dönemde çok hafif bir makyaj bile, cildin güzel görünmesi için yeterli olabilir. Çünkü cilt hâlâ hızla yenilenmeye devam etmektedir.

Cilt bakımı yapmaya hangi yaşta başlamalı? sorusuna ‘ergenlikle beraber’ diye cevap verdik fakat asıl olay, adaptasyon sürecinden sonra, işte bu 20’li yaşlarla birlikte gerçekleşmektedir.

Cildin diri ve canlı görünümünü muhafaza etmek için bakımını aksatmamak gerekir. Bu dönemde makyaj yapmak yaygın bir alışkanlıktır.

Fakat gözeneklerin kapanmasına yol açmayan mineral içerikli fondötenlerden yararlanılmalıdır. Ayrıca diğer makyaj malzemelerinin de cilt dostu olmasına özen gösterilmelidir.

Ayrıca mutlaka yatmadan önce makyajı temizlemelidir. Cilt; kuruluğa sebebiyet vermeyen, sabunsuz bir temizleyiciyle her sabah-akşam temizlenmelidir. Bu işlemden sonra, akne karşıtı su bazlı bir nemlendirici kullanılmalıdır.

Cilt bakımı yaşı belli bir dönemle sınırlandırılamaz, hayat boyu sürmelidir. 20’li yaşlarda cildimizin yağ ve nem oranı değişikliğe uğrar. Bu yüzden gerginlik ve kuruluk hissetmek normaldir. Buna karşı hyalüronik asit barındıran bir nemlendirici ile önlem alınabilir. Köpük veya süt formundaki bu nemlendiriciler cildi yatıştırır.

C vitaminli bakım ürünleri cilde ışıltı katar; bu dönemdeki okul-sınav stresinin ciltte oluşturacağı zararları azaltır. Tabii ki minimum SPF 30 içerikli bir güneş koruyucu kullanmayı da ihmal etmemelidir.

  1. Cilt bakımı 25 yaşından sonra giderek daha da önem kazanır. Çünkü ışıltı kaybı, ince çizgiler ve renk düzensizlikleri görülür.

Cilt bakımına ne zaman başlanır? diye düşünüp düşünüp, bu zamana kadar ertelediyseniz daha fazla beklemenizin bir anlamı yoktur. Örneğin göz bakım ürünleri ile çizgileri kontrol altına almanız lâzımdır. Yine koruyucu probiyotikler, cildinizin yaşlanma hızını yavaşlatacaktır.

  1. Cilt bakımı her zaman devam ettirilmesi gereken bir uygulamadır. Yani bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemelidir. Vücudumuz ve cildimiz ihmale gelmez. Alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmak da cilt sağlığı için çok mühimdir.

Düzenli peeling yapılmalı, anti-aging bakım ürünlerinnden istifade edilmelidir. Glikolik asit, peptitler ve hyalüronik asitli serumlar da ileri yaşta cilt bakımı için yardımcınız olacaktır.

Cilt Bakımı İçin Saç Bandı

Her yaşta cilt bakımı için kullanılabilecek ürünlerden biri de saç bandıdır. Cilt bakım bandı veya makyaj bandanası diye de anılan bu ürün; kişisel bakım, ipek kirpik, kalıcı makyaj veya normal makyaj, cilt bakım işlemlerinde tercih edilir.

Saç bandı normalde saçlardaki kırılmaları ve dökülmeleri engeller. Makyaj bandı çeşidi de cilt bakımını kolaylaştırır. Yıkanabilir, uzun süreli kullanım imkânı sunar.

Cilt Bakımı İçin Buhar Makinesi

Cilt için buhar makinesi kullanımı gözeneklerin açılmasını sağlar, cildi temizler ve ışıltılı bir görünüme kavuşturur.

Buharla cilt bakımı özellikle SPA salonlarında yaygındır. Bu uygulama toniklerin, nemlendiricilerin ve maskelerin cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Hiçbir cihaz kullanmadan evde buhar banyosu yapmanız mümkündür. Fakat buhar makinesi bu işlemi daha pratik bir hâle getireceği için mümkünse bu ürünü satın almanız tavsiye edilir.

Buhar makinesini kullanmaya başlamadan evvel ve kullandıktan sonra bol su tüketilmelidir. Çünkü buhar, cildi terletir ve nemini azaltır. Su içerek cilt kuruluğuna mânî olunmalıdır.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu