Dikkat Dağınıklığına Sebep Olan Durumlar

Günümüzde birçok insan odaklanma sorunu yaşamaktadır. Bazı insan çoğu zaman, bazı insan çok az da olsa dikkatini toplayamaz ve dikkat dağınıklığını yaşar. Dikkat dağınıklığı insanın yaşamını çok olumsuz etkiler. Dikkat dağınıklığı yüzünden insanlar birçok şeyini kaybedebilir. Bu bazen unutkanlığa yol açtığı için telefonunu bir yerde unutma olarak yaşanabilir. Bazen de çok daha ciddi durumlara sebep olabilir. Örneğin trafikte dikkat dağınıklığının affı olmaz. Kendinizin ya da bir başka insanın hayatı ile sonuçlanabilir ya da iş yerindeki bir dikkat dağınıklığı sonucu yapılan hata sizi işinizden edebilir. Dikkat dağınıklığı sorunundan kurtulmanın yolu nelerin bizim dikkatimizi dağıttığını öğrenip onlardan olabildiğince uzak olmaktır.

Dikkat (Konsantre) Dağınıklığına Sebep Olan Durumlar

CEP TELEFONU

Cep telefonu hayatımız bir girdi pir girdi. Cep telefonu iletişimi çok kolaylaştıran harika bir teknolojik aygıt olurken, bir diğer yandan da dikkat dağıtıcı bir aygıtta olabilir. İş başında, ders çalışırken yada en basitinden bir şey konuşurken aniden gelen bir mesaj yada arama tamamen dikkatinizin dağılmasına sebep olur.

BİRDEN FAZLA İŞİ AYNI ANDA YAPMA

Aynı anda birden fazla iş yapmak size zaman kazandırmayı bir kenara bırakın başarısızlık getirecektir. Ayna anda birden fazla iş yapmaya kalktığınızda başarabileceğiniz tek şey dikkatinizi dağıtmak olacaktır. Sonuçta sizin dikkatinizin bir seviyesi var. Bir işe tüm dikkatinizi vererek çalışmak varken siz tüm dikkatinizle iki iş yapmaya kalktığınızda, zaman kazanmak yerine dikkat dağınıklığı yüzünden yaptığınız hataları düzeltmekle zaman kaybedeceksiniz.

SIKILMAK – İSTEKSİZLİK

İnsanoğlu isteksiz yaptığı her işten en kısa zamanda sıkılır. Sıkılmakta ister istemez sizin dikkatinizi sıkıldığınız iş yerine başka şeylere çeker. Sıkılma sonucu dikkat dağıldığı an sürekli başa sarar hiç yol kat edemezsiniz. Bu da zaman kaybına ve strese yol açar.

STRES

Stres baş edilmesi en zor durumlardan biridir. Stres sizi siz olmaktan çıkarabileceği için hiç yapmayacağınız hataları yapmanıza sebep olabilir. Stresin sizi ele geçirdiğini düşündüğünüz anda stres yaratan işten ve ortamdan uzaklaşın. Çünkü orada olsanız bile zaman kaybından başka bir şey yapamazsınız.

YORGUNLUK – UYKUSUZLUK

Yorgun ve uykusuz insan zihnine çok fazla hükmedemez. Dikkatin en büyük düşmanı yorgunluktur. Bu yüzden yorgunsanız dikkat gerektiren işlerden kaçının ya da dikkat gerektiren bir işiniz varsa yorulmaktan kaçının.

AÇLIK

Aç ayı oynamaz atasözü biraz kaba olsa da hayat kadar gerçekçi bir sözdür. Aç insanın beyni çalışmaz. Çünkü beyin enerjisiz çalışamaz. Beyine enerji veren şey ise besinlerden aldığımız glikozdur. Özellikle kahvaltı yapmamak gün boyu dikkat dağınıklığı sorunuyla karşı karşıya kalmanıza neden olur.

İsterseniz bu başlıkları Yetişkinlerde dikkat dağınıklığı, Dikkat dağınıklığı Nedir, Dikkat dağınıklığı Testi, Ders çalışırken dikkat dağınıklığı nasıl Giderilir, Kaygı bozukluğu dikkat dağınıklığı, Dikkat dağınıklığı nasıl geçer, Yetişkinlerde dikkat dağınıklığı için hangi doktora gitmeliyim, Dikkat eksikliği olan çocuğun özellikleri  Google Arama Servisinde arama yaparak bilgi alabilirsiniz.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu