Sağlıklı Kalmanın 5 Önemli Püf Noktası

Sağlıklı kalmak istiyorsunuz fakat ne tür egzersiz yapacağınızı, beslenmenizi nasıl ayarlayacağınızı ve diğer birçok soru kafanızı kurcalıyorsa sağlıklı kalmanın 5 püf noktasını birlikte inceleyelim.

1-Haftada En Az Beş Kez Yürüyüş Yapın

İnsanoğlu her gün yürüyüş yapmaya fırsat olmasa da haftada beş gün yürüyüş için idealdir. Lakin her gününüzü yürüyüşe ayırabilecek vaktiniz varsa bu egzersizi her gün uygulamalısınız. Dikkat edeceğiniz önemli nokta sadece yürümek değil yürürken tempo arttırmaktır. Böylelikle bacak kaslarınız güçlenir, vücudunuzun tamamı eşit oranda haraket ettiği için yağlı olan bölgelenizden kilo verirsiniz.

2-Günlük Su Miktarınızı Dengeleyin

Sağlıklı bir insan günde yaklaşık 2,5-3 litre arası suyu eşit zaman dilimleri arasında içmelidir. Öyle ki sabah,öğle, akşam içtiğiniz miktar birbiri ile dengede olmalıdır. Sadece belirli bir zaman diliminde su tüketirken böbrekleriniz suyu süzmek için daha çok çalılır ve kısa sürede bu suyu idrarla atarsınız. Önemli olan eşit zaman aralıklarında su içmektir.

3-Tüm Beslenme Gruplarından Dengeli Beslenin

Protein, yağ ve karbonhidrat alımını her üç öğün için eşit miktarda alın. Sadece karbonhidrata yüklenmek ya da sadece yağa yüklenmek gibi sözgelimi beslenme alışkanlıklarınızdan vagzeçin. Sağlıklı kalmanın püf noktası hem dengeli hem de düzenli beslenmektir.

4-Akşam Geç Saatlerde Yemek Yemeyin

Akşam geç saatlerde yemek yemenin ne gibi zararı vardır? Eğer ki gün içerisinde yemek yerseniz bu yediğiniz besinleri egzersiz ve diğer haraket yolları ile eritebilirsiniz. Mideniz çok daha kolay çalışır. Lakin gece vakti yemek yiyen bireyler, yemek yedikten hemen sonra yattıkları için yemeği sindirememekte, bazı bazı zamanlarda sindirim problemleri meydana gelmektedir. Sağlıklı beslenmek için mutlaka öğünleri vaktinde yiyin.

5-Porsiyonunuzu Belirleyin

Günlük yediğiniz porsiyon miktarı kilolarınızla doğru orantılı olmalıdır. Yani 120 kilo bir birey ile 60 kilo bir bireyin aynı porsiyon yemek yemesini beklemiyoruz. Kilo vermeye çalışıyorsanız yemekten çok kısmayın! Çünkü yediğiniz yemeği sınırlandırdığınızda abur cuburlara meyiliniz artıyor ki bu da hem sağlıksız hem de dengesiz bir beslenme biçimidir. Her birey kilosu ile doğru orantılı beslenmelidir.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu