Emziren annelerde cilt bakımı uygulaması yapılabilir. Fakat bu dönemde kimyasal peeling, lazer, dolgu ve botoks gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Piyasadaki ürünlerle ve evde hazırlanacak doğal maskelerle de lohusalık döneminde cilt bakımı etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Emziren Annelere Cilt Bakım Tavsiyeleri

 1. Paraben ve sülfat gibi zararlı maddeler barındırmayan organik ürünler tercih edilmelidir.
 2. Göğüs üzerine sürülen ürünler varsa, bebeği emzirmeden önce göğsü iyice yıkamak gerekir.
 3. Emzirme döneminde hormonal değişikliklere bağlı olarak cildinizde birtakım farklılıklar görmeniz normaldir. Örneğin cilt dokusu değişebilir, saçlar daha fazla yağlanabilir ve daha sık dökülebilir, koltuk altlarındaki ve bacaklardaki kıllar daha sert çıkabilir. Ayrıca bacaklardaki derinin kalınlaşması muhtemeldir. Bunların hepsi geçicidir.
  • yüzden tedirgin olunmamalı ve cilt bakımına düzenli olarak devam edilmelidir.
 4. Yüz bölgesi her sabah ve akşam, cilt tipine uygun bir yüz temizleyici ile kirlerden arındırılmalıdır. Bu işlemin ardından bir tonik sürülmelidir. Cildinizin kurumaması için sabun kullanmamanız önerilir.
 5. Emziren anneler cilt bakımı yaparken nemlendiriciler de ihmal etmemelidir.
 6. Haftanın 2 günü peeling uygulanmalıdır. Böylece yağlı ve ölü tabaka ciltten uzaklaştırılmalıdır.
 7. Dengeli beslenilmeli, uyku düzeni aksatılmamalı ve bol su tüketimine özen gösterilmelidir.
 8. Termal su spreylerinden yararlanılabilir. Bu ürünler cildi doğal bir biçimde rahatlatır, nem oranını dengeler, mineral bakımından zengindir.
 9. Cilt bakımı kadar göğüs bakımı da emziren annelerin hassas olması gereken bir konudur. Bu dönemde kokulu vücut losyonları göğüs bölgesine sürülmemelidir. Göğüs ucu temizlenirken organik mendillerden yararlanılmalıdır. Emzirme sonrası meme başına, bu bölge için özel üretilen, E vitamini içerikli kremler uygulanabilir. Göğsü iyice kurumadan örtmemelidir. Yoksa çatlak oluşumu görülebilir.

Emziren Anneler İçin Cilt Bakım Ürünleri

Bebeğini emzirmekte olanlar da herkesin yapması gerektiği gibi, kendi cilt tipine özel ürünlerden faydalanmalıdır. Temizleyici, tonik, nemlendirici, losyon ve krem gibi ürünler seçilirken cilt yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin karma, yağlı ve kuru ciltlerde kullanılacak ürünler farklıdır.

Emzirme döneminde cilt bakımı bu yöntemlerle sağlanabilir. Ancak eğer cilt sorunlarınız varsa kendi kendinize tedavi etmeye çalışmayıp bir uzmana başvurmanız gerekir.

Emzirme döneminde yoğun kimyasal içeren veya parfümlü ürünler de kullanılmamalıdır. Saf kil maskelerinden, saf detoks maskelerinden istifade edilebilir.

Doğum sonrası vücut ve cilt masajı yaptırmak faydalıdır. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırır ve anneyi rahatlatır. Fakat kuru ciltlere masaj yapılırken sıcak havlu ve sıcak buhar uygulamasından kaçınılmalıdır. Bu, cilt hassasiyetini artırır. Bakım yağlarının kullanılması daha sağlıklıdır. Yüz masajını evde kendi kendinize tatbik etmeniz de mümkündür.

Bir de vücuda peeling yapmak amacıyla tercih edilecek ürünlerin geniş yüzeye temas sonucu kana geçme riski olduğundan, bebeğe anne sütü verilmeye devam ediliyorsa bu hususta dikkatli olunmalıdır.